19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZIN 100. YILI KUTLU OLSUN!
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK ve kahraman silah arkadaşlarının, düşman işgaline karşı Kurtuluş Savaşı’nın başladığı bu günü Türk Gençliğine armağan etmesi, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur.
Türk gençliğinin kendilerine armağan edilen bu kutlu bayramı tüm engellemelere rağmen çok iyi özümsediğine olan inancımla
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nızı kutluyor; Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ü ve tüm vatansever arkadaşlarıyla beraber, dünden bu güne Türkiye Cumhuriyetinin bekası için vatanın her sathında, iç ve dış her cephesinde kahramanca savaşarak şehit düşen tüm Şehitlerimizi büyük minnet ve saygıyla anıyorum.
Mekanları cennet olsun!

Cengiz AYDEMİR     
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Atatürk’ü Anma , Gençlik ve Spor Bayramı, her yıl 19 Mayıs tarihinde kutlanan, Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin millî bayramıdır. 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bu gün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Atatürk Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmıştır ve bu gün itilaf devletlerinin işgaline karşı Kurtuluş Savaşı’nın başladığı gün kabul edilir. Atatürk bu bayramı Türk gençliğine armağan etmiştir.

Tarihçe
20 Haziran 1938 tarihli kanunla “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanan bu ulusal bayramın adı 12 Eylül Darbesinden sonra Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı adını almıştır.

X

Pin It on Pinterest

X